Třístranné obchody

TŘÍSTRANNÉ OBCHODY MEZI OSOBAMI (SUBJEKTY) ZE TŘÍ ZEMÍ EVROPSKÉ UNIE

V této době častěji odpovídáme na dotazy ohledně třístranných obchodů. Někdy bývá složitější dopátrat se, kdo ze zúčastněných stran má povinnost vykazovat Intrastat.

Třístranné obchody je nejlepší rozluštit pomocí příkladů. Proto ty nejčastější z nich uvádíme:

1. Subjekt A v ČR nakupuje zboží od subjektu B v Itálii, které dodává zboží její dodavatel z Německa. Pohyb zboží je uskutečňován přímo mezi ČR a Německem. Mezi ČR a Itálií probíhá pouze finanční transakce. Intrastat bude tedy vykazovat subjekt A v ČR (přijetí zboží), německá strana vykáže odeslání zboží. Subjekt B, tedy Itálie, nebude vykazovat nic.

2. Subjekt A v ČR nakupuje zboží z Itálie od subjektu B, který zboží přímo zasílá subjektu C v Německu. Zboží tedy vůbec nesměruje a nepřekročí hranice ČR. Směr zboží je Itálie – Německo. Vykazovat Intrastat má tedy povinnost německá strana, subjekt C (přijetí zboží) a italská strana (odeslání zboží).

TŘÍSTRANNÉ OBCHODY MEZI OSOBAMI (SUBJEKTY) ZE DVOU ZEMÍ EVROPSKÉ UNIE

1. Subjekt A v ČR nakupuje zboží od subjektu B také z ČR, ale prodej probíhá do Itálie subjektu C. V tomto případě bude vždy vykazovat odeslání zboží subjekt A v ČR.

2. Subjekt A v Itálii prodává zboží subjektu B v ČR, ale zboží zasílá jinému subjektu C v ČR. Zboží jde tedy od subjektu A k subjektu C. Subjekt C nakupuje toto zboží od subjektu B. Vykazovat přijetí zboží v Intrastatu má tedy subjekt B.

Toto je několik hlavních pravidel, jak postupovat, když řešíte třístranné obchody ze dvou či tří členských zemí EU.

4 comments

 • Dobrý den, prosím o komentář:

  Subjekt A z Německa zakoupil zboží od Subjektu B v CZ. Subjekt B naložil zboží na kamion a vystavil fakturu na Subjekt A do Německa. Německý subjekt A dále pokračuje v obchodu do země mimo EU – zboží proclel. Kamion fyzicky odvezl zboží přímo do země mimo EU. Český subjekt B přihlásil odeslání zboží do Německa – je to tak v pořádku ?

  Děkuji za zprávu
  Jan Oudes

  • adminintrastat /

   V tomto případě se pohyb zboží do Intrastatu nedává, pokud bylo zboží německou stranou propuštěno do režimu vývozu.

 • Mušálková /

  Dobrý den,
  mám dotaz na prodej zboží mezi 2 českými subjekty A a B. A je prodejce-a nakupuje uhlí v PL , B je Kupující, který si objednává zboží s dovozem do Rakouska-ke konečnému odběrateli. Zboží tím pádem jede z Polska přímo do Rakouska. Z pohledu DPH ale musí být zboží prodáno mezi A a B v ČR na hranici a následná doprava do Rakouska je již od subjektu A-provedená služba. Znamená to, že do Intrastatu nedávám nic když budu subjektem A.
  ( samozřejmě tam dávám příjem z PL když zboží kupuji)
  Děkuji za odpověď

  • adminintrastat /

   Dobrý den. Odpověď byla zaslána obratem na Vaší emailovou adresu.

   V případě podobných dotazů pište nejlépe na naší emailovou adresu uvedenou v sekci „Kontakty“.

Napsat komentář

Email nebude zveřejněný.

top